Su İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

05/02/2018
Dyt Ersan Erçin
İlk yorumu siz yapın

Sağlıklı bir beslenme planı uygulamak ve kilolarınızdan kurtulmak ve zayıflamak istiyorsunuz. Doğal olarak sağlıklı besinler seçmeye, porsiyonlarınız küçültmeye ve egzersiz yapmaya odaklanırsınız.

Peki ya su içerek zayıflamak mümkün mü? Gelin birlikte başlıklar halinde inceleyelim.

Eğer dikkatinizi su içmeye de vermezseniz kilo verirken size yardımcı olacak büyük bir faktörü de elemişsiniz demektir.

Su içmek daha fazla kalori yakmak, iştahınızı baskılamak ve vücudunuzdan toksinleri atmak konusunda size yardımcı olabilir. Ayrıca şekerli içeceklerin de yerini alarak ekstra bir çaba sarf etmeden daha az kalori almanıza yardımcı olur.

Günde 6 ile 8 bardak su içilmesi gerektiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak bu miktar sizin ağırlığınız ve aktivite seviyeniz gibi bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Suya ihtiyacınız olup olmadığını gösteren en pratik yöntemlerden bir tanesi kulağa çok hoş gelmese de idrarınızın rengini kontrol etmektir. Eğer idrar renginiz koyu ise bu daha fazla su içmeniz gerektiğini gösterir.

Su içerek egzersiz yapmadan metabolizmanızı hızlandırın

Bu demek değil ki egzersizi bir kenara bırakın. ? Fakat su içmek hiç bir şey yapmıyor olsanız dahi (yada ne yapıyorsanız onu yapmaya devam etmek de denebilir) vücudunuzun yaktığı kalori miktarını arttırabilir.

Yapılan bir çalışmaya göre 10 dakika içinde 530 ml su içmek, metabolizmanızı %30 hızlandırıyor ve bu etki 30-40 dakika boyunca sürüyor.

Bunun sebebiyse bir şeyler tükettiğiniz her zaman, vücudunuzun tükettiğiniz yiyeceği ya da içeceği işlemek için enerji harcamasıdır.

Suya enerjisi olmayan bir içecek diyebileceğimiz gibi, negatif enerjili içecek de diyebiliriz. Vücudunuz tükettiğiniz suyu kullanabilmek için aldığından (ki suyun kalorisi yoktur) daha fazla kalori harcar.

Bu demek olmuyor ki bu yöntemi kullanarak tehlikeli düzeyde bol miktar su için. Eğer kilo kaybı için çaba sarf ediyorsanız ve hayatınızda olumlu değişiklikler yaptıysanız metabolizmanızı hızlandırmakta bu yardımcı yöntemi de kullanabilirsiniz.

Su içerek iştahınızı frenleyin

Su iştahınızı baskılayan muhteşem bir içecektir. Hiç deli gibi acıkmışken 1 bardak su içmeyi denediniz mi?

Su midenizde hacim oluşturarak tok hissetmenizi sağlar. Bu abur cuburlara midemde size yer yok mesajı gönderir.

Bir çalışma bu fikri desteklemekte. 2010 yılında yapılan bu çalışmada denekler iki gruba ayrılmış ve öğünlerinden önce su içenlerin içmeyenlere göre %44 daha fazla kilo kaybettiği görülmüş.

Ayrıca araştırmacılar tam olarak nedenini bilemeseler de suyun deneklerde iştah azalmasına neden olduğunu bulmuşlar ve bunu suyun tokluk hissi vermesinden dolayı olabileceğini düşünmüşler.

Madalyonun diğer yönünden bakacak olursak belki de susuzluk açlığınızı tetikliyor olabilir. Bir daha ki sefere enerjiniz tükenmişse, açlık semptomları varsa veya mideniz gurulduyorsa bir bardak su içmeyi deneyin.

Belki de vücudunuz size susadığını söylemek istiyordur.

Eğer öğününüzden önce su içecekseniz, 30 dk önce tüketmeye çalışın. Sindirim sisteminizdeki çok fazla su besin öğelerinin işlenmesine ve emilmesine yardımcı olan enzimlerin seyrelmesine neden olabilir.

Su içerek aldığınız kaloriyi azaltın

Bir kutu kola 135 kcal içerir. Her gün 2 kutu kola içen birisi bunu su ile değiştirirse yaklaşık 1 ayda 1 kilo verebilir. Bir araştırma su içen bireylerin diğer içecekleri tüketenlere göre günde ortalama 194 kcal az aldıklarını göstermiş. Eğer hayatınıza suyu sokmakta zorlanıyor iseniz içine portakal, mandalina, çilek, kavun veya salatalık gibi meyve ve sebzelerden koyarak lezzetlendirmeyi deneyin.

Su içmek aynı zamanda daha sağlıklı beslenmenizi sağlayabilir.

Bir çalışma gösteriyor ki fazla su içen bireyler daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahipler. Bu bireyler aynı zamanda kalori içeriği yüksek içecek tüketenlerden daha fazla meyve ve sebze tüketme eğilimindeler.

Su tüketiminizi arttırarak daha fazla aktivite yapabilirsiniz

Eğer vücudunuza yeteri miktarda su alıyorsanız, daha az kas krampları geçirirsiniz. Eklemleriniz daha iyi çalışır, böylece daha etkili aktivite yapabilirsiniz.

Vücudunuzda yeterli miktarda su varsa kalbiniz kaslarınıza daha etkili biçimde kan pompalar. Bu özellikle kilolu kişilerde daha fazla önem arzeder.

Hareketliliğiniz arttıkça vücudunuz kendini daha iyi hisseder, böylelikle daha fazla egzersiz yaparsınız ve daha fazla kalori yakarsınız.

Eğer kendinizi susuz hissettiyseniz, çoktan vücudunuz susuz kalmış demektir. Aslında vücut ağırlığınızın yaklaşık %2 sini kaybetmiş olmanız suzuzluğun belirtisidir.

Yapılan bir araştırma bu noktada egzersiz performansınız belirgin şekilde düşmeye başladığını söylüyor.

Peki egzersiz sırasında yeterli sıvı alıp almadığımızı nasıl bilebiliriz?

Egzersiz öncesi ve sonrası kendinizi tartın. Eğer ağırlık kaybınız %2 veya daha fazlaysa egzersiz sırasında yeteri kadar su içmemişsiniz demektir.

Örneğin egzersiz sonrasında 80 kilo bir kişi 1,5 kilo, 55 kilo bir kişi ise 1 kilodan fazlasını kaybetmemelidir.

Egzersiz sırasında her 15 dakikada bir 250 ml su içerek vücudunuzun susuz kalmamasını garanti altına alabilirsiniz.

Eğer sıcak havada egzersiz yapıyorsanız veya terle su kaybınız fazla ise bu miktarı daha da arttırabilirsiniz.

Su vücudunuzu toksinlerden arındırır.

Böbreklerinizin toksinleri filtre edebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Eğer böbrekleriniz bu işlemi yapmaz ise toksinler vücudunuzdan atılamaz ve tutulurlar.

Bu durum vücutta inflamasyona neden olur ki buda obezite ile ilişkilidir.

Su aynı zamanda yediğiniz yiyeceklerin sindirim ve boşaltım sistemi boyunca daha rahat ilerlemesini sağlar ve toksinlerin daha kolay atılmasına yardımcı olur. Yeterli su olmadan kabızlık veya şişkinlik gibi yakınmalarınız olabilir.

Diğer içecekler vücuttan toksinlerin atılmasında etkili değildir. Hatta vücudunuzda daha fazla toksinin birikmesine neden olabilir.

Suya limon sıkarak toksinlerden arındırma kabiliyetini arttırabilirsiniz. Sabahlar içine limon sıkılmış bir bardak su ile güne başlamayı deneyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© Copyright © 2021 l Diyetse l doya doya hafifle
Arapsuyu Mah 666 Sok 81. Yıl Apt No:4/3
0532 134 90 46